Toprak Altı Görüntüleme Cihazı | Proton V4

Toprak Altı Görüntüleme Cihazı | Proton V4

PROTON PROTON V-4 TAMAMEN PROFESYONELLER İÇİN TASARLANMIŞ TOPRAK ALTI GÖRÜNTÜLEME DEDEKTÖRÜ EKONOMİK VE YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRÜNÜDÜR.

DİĞER V SERİLERİ GİBİ ÇOKLU SENSOR SİSTEMİ ESAS ALMAKTADIR AYGIT 18 MT GİBİ CİDDİ BİR DERİNLİĞE NÜFUZ ETMEK İLE BİRLİKTE OLAĞAN ÜSTÜ BİR ÇÖZÜME SAHİPTİR. REFLECTION 3D FAZ OKUYUCU PROGRAMI İLE SİZE ÜSTÜN ÖZELLİKTE 3D GÖRÜNTÜLÜ SAĞLAMAKTADIR DİĞER YANDAN -LIVE SCAN ÖZELLİĞİ UYGULANAN ALAN ÜZERİNDE HIZLI PERFORMANSI İLE ANLIK CANLI GÖRÜNTÜ SAĞLAMAKTADIR.

YATAY CANLI KESİT ULTRASON ÖZELLİĞİ İLE NOKTALAMAK VE CİSMİ ULTRASON ÖZELLİĞİ İLE DETAYLI GÖRÜNTÜLEME SAĞLAMAKTADIR.

AYGIT BİR DEFİNE YAKALAMA UZMANIDIR. GÖMÜLÜ BULUNAN HAZİNE ALTIN GÜMÜŞ BRONZ VS GİBİ METALLERİ AYRIMLI BİR BİÇİMDE ÖZEL YAZILIMLA SİZE SUNMAKTADIR AYNI ZAMAN SIFIRA YAKIN BİR HATA İLE DERİNLİĞİ TESPİT SAĞLAMAKTADIR. AYGIT AYNI ZAMANDA KUSURSUZ BİR BİÇİMDE ODA TUNEL KAYA MEZARI KARGİR MEZAR GİBİ OLUŞUMLARI TESPİTİNİ SAĞLAMAKTADIR BUNLARIN ARASINDA ALKEOLOJİK ARAŞTIRMA ZEMİN ANALİZLERİ GİBİ BİR ÇOK ALANLARDA KULLANILABİLMEKTEDİR

CİHAZ ÇALIŞMA SÜRESİ KESİNTİSİZ 4 SAATTİR

Proton V-4 kullanım Talimatı

Tanım:

Proton V-4 Serileri manyetik mıcrovaw  sensör dizilerinden gelen verileri gerçek zamanlı olarak görselleştiren  tarama cihazıdır. Tam adını sensör sayısına göre almaktadır.

Proton V-4   Sekis sensör barındırır.

Çalışma Modları:

 1. Gaussmetre,
 2. Canlı Çekim (Live Scan)
 3. Ultrason Çekim (Ultrasonography)
 4. Otomatik hafızasız çekim,
 5. Manuel hafızasız çekim,
 6. Otomatik Hafızalı Çekim
 7. Manuel Hafızalı Çekim

olmak üzere 7 çalışma moduna sahiptir.

 • Gaussmetre:

Bulunduğu ortamın manyetik alan şiddetini sayısal ve işitsel olarak kullanıcıya yansıtır. Ortamda eğer manyetik alan şiddettini değiştirebilecek bir anamoli mevcut ise bu kullanıcıya görsel ve işitsel olarak ikaz edilir.

 • Canlı Çekim:

Bu modda veriler gerçek zamanlı olarak bilgisayara aktarılır. Cihaz üzerinde kaç adet sensör varsa o kadar çözünürlükte bir grafik yukarıdan aşağıya doğru akar. Bu yürümeyi temsil ettiğinden bu modda kullanıcı sürekli yürümelidir. Yürüdüğünde gerçek zamanlı olarak zeminin manyetik görüntüsü bilgisayar ekranında oluşacaktır.

 • Ultrason Çekim:

Canlı çekim ile çalışma sistemi aynıdır. Bu modda sensörler dikey olarak yerleştirildiğinden sensör ekseninde dikey bir manyetik görüntü elde edilmiş olmaktadır.

 • Otomatik Hafızasız Çekim:

Bilgisayar ile birlikte otomatik olarak çekim yapılan bölümdür. Bu menüye girerken ileri yöndeki gidilecek adım sayısı cihaza girilir. Bundan sonra her joistik butonuna basıldığında cihazotomatik olarak girilen adım sayısının en yakın katına kadar otomatik olarak örnek almaya başlar. Aldığı her örnek anında sesli olarak uyarı verir. Kullanıcı bu uyarı sesi ile senkron bir şekilde ileri yönlü adım atar. Kullanıcı istediği zaman joistik butonuna basarak herhangi bir anda çekibi durdurabilir, tekrar başlatabilir. Adım sayısının katına gelindiği anda çekim otomatik olarak duracak ve sesli olarak o yöndeki taramanın bittiği kullanıcıya belirtilecektir. Bundan sonra kullanıcı tekrar yönünü belirleyip joistik butonuna basarak taramayı tekrar başlatmalıdır. Bu çekim modunda hafıza kullanılmamaktadır. Veriler canlı olarak bilgisayara aktarılaktadır. Bu mod bilgisayar bağlantısı olmadan çalışmaz.

 • Manuel Hafızasız Çekim:

Otomatik Hafızasız Çekim modundan farkı her adımda bir joistik butonuna basılmasıdır. Özellikle engebeli arazilerde homojen bir görüntü elde edebilmek için bu modun kullanılması tavsiye olunur.

İleri yönlü adım sayısı girildikten sonra artık her bir adımda joistik butonuna basılarak çekim yapılır. Bu çekim modunda da hafıza kullanılmamaktadır. Veriler canlı olarak bilgisayara aktarılaktadır. Bu mod bilgisayar bağlantısı olmadan çalışmaz.

 • Otomatik Hafızalı Çekim ve Manuel “Hafızalı” Çekim

Önceki iki hafızasız çekim ile çalışma mantığı aynıdır. Farkı ise bu iki mod bilgisayarsız çalışmaktadır. Özellikle bilgisayar taşımanın problemli olduğu bölgelerde kullanılması uygundur. Bu modlarda alınan çekimler cihazın önceden seçilen hafızasına kayıt edilir. Cihaz kapatılsa dahi bu veriler cihazın hafızasından silinmez. Çekim işlemi tamamlandıktan sonra istenilen bir zamanda veriler bilgisayara gönderilebilir. Cihazın 3 adet hafızası vardır. Hangi hafızaya çekim kaydedilecek ise bu hafıza seçilmelidir. Eğer önceden bir çekim yapılmış ise hafıza silinmeden kaldığı yerden kayıt yapılır. Bu sebeple çekim yapılmadan önce hafızanın boş olduğundan emin olunmalıdır.

Kayıtlı hafızanın Gönderilmesi: (Send Memory)

Hafızaya alınmış verilerin bilgisayara aktarılması amacıyla kullanılır. Gönderilmek istenen hafıza ilk önce seçilir ve sonra bilgisayara gönderilir. Bu esnada cihaz bilgisayar ile bağlantısının olup olmadığını kontrol edecek, bağlantı yok ise bağlantı sağlanıncaya kadar bağlantı kurulmasını bekleyecektir.

Kayıtlı hafızanın Clear: (Clear Memory)

Hafızaya alınmış verilerin silinmesi amacıyla kullanılır. Silinmek istenen hafıza ilk önce seçilir ve sonra silinir. Bu geri dönüşü olmayan bir işlemdir. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekmektedir.

Pil Durumu Ekranı (BATTERY)

Cihazın pil durumunu volt cinsinden ekranında gösterir. 11V’un altına düşülmemesi gerekmektedir.

Hakkında (About) Ekranı

Cihazın adı ve versiyonunu buradan öğrenebilirsiniz.

Çıkış (Exit) Ekranı

Menüden çıkmak için kullanılır.